Türkiye’nin gerçek senaristler yetiştiren tek senaryo kursu!

Şimdi İ.S.A. Online Senaryo Kursu’na katıl, hem kapsamlı bir senaryo yazma eğitimi al hem de daha ilk günden yönetmenle birlikte gerçek projeler üzerinde çalışmaya başla!

3 + 3 Aylık Kurs

Online senaryo kursu iki etaptan oluşuyor, toplamda 6 ay sürüyor ve 144 saati aşıyor.

Uygulama Ağırlıklı Öğretim

Burası Türkiye’nin uygulamaya en çok önem veren senaryo kursu; ilk andan itibaren kendini sürekli yazarken bulacaksın!

Sektöre Hızlı Giriş

Kurs boyunca üzerinde çalışacağın senaryolar kurs sonunda uygun bulması halinde yönetmen tarafından yapımcılara sunulacak; ve sen projenin tam ortasında olacaksın.

100+ Sayfayı Bulan Materyaller

Kurs boyunca başka hiçbir yerde bulamayacağın kıymetli materyale ücretsiz sahip olacaksın.

1 Profesyonel Proje

Kurs boyunca en az bir gerçek sinema projesinin yazım sürecinde ve dolayısıyla senarist ekibinde yer alacaksın.

online senaryo kursu

Sonsuza kadar “senarist adayı” olarak kalmak istemiyorsan….

Başka bir senaryo kursundan klasik bir senaryo yazma eğitimi alıp kurs bitince evlere dağılmak istemiyorsan; yazdığı senaryoyu hiçbir yere ulaştıramayan, senaryolar raflarda tozlanırken gittikçe hayallerinden uzaklaşan bir “senarist adayı” olarak kalmak istemiyorsan, senin klasik bir senaryo kursuna değil, 25 yıllık sektör tecrübesi bulunan bir yönetmenin “kendi yazarlarını yetiştirmek için” açtığı, bambaşka bir oluşuma ihtiyacın var.

Online Senaryo Kursu'nda sana şu becerileri kazandıracağız:

Kusursuz Senaryo Yazma

Senaristlik bir zanaattir ve herkes senaryo yazmayı öğrenebilir. Senaryonun kendine has bir formatı ve matematiği vardır. Bu kursun ilk etabı bittiğinde senaryo yazmayı, formatları, yapıtaşlarını ve senaryo hakkında diğer her şeyi A’dan Z’ye kusursuz biçimde öğrenmiş olacaksın.
 

Network Edinme

Bir yönetmenin kendisi için yetiştireceği senaristler arasına girmek sana başka hiçbir yerde karşılaşamayacağın “sektöre hızlı giriş” imkanını sunacak; bu arada kendi network’ünü edinmeyi de öğreneceksin.
 
 

Derin Karakterler Tasarlama

Birlikte ilk dersten itibaren gireceğimiz derin karakter yolculuğu, sana kusursuz bir karakter yaratmayı öğretirken kendi içine doğru bir keşfe çıkmanı da sağlayacak. Bize göre yazar başka bir karakter yaratmadan önce insanı, insandan önce de kendini tanımalı.
 

Kendini Aşma

Kurs boyunca öğrenciler arasında başlattığımız challenge’larla sürekli kendini geliştirecek, iyileştirecek ve sık sık “Acı yok Rocky!” cümlesini duyacaksın. Burada sadece Rocky gibi bir karakter yazmayı değil, Rocky gibi bir karakter yazabilmek için onun çektiği acılara empati yapmayı, bu yüzden çok çalışmayı ve kendini aşmayı da öğreneceksin.

Daha önce başka bir senaryo kursuna katılıp katılmadığın bizim için fark etmez.

Muhtemelen senin için de fark etmedi!
Burada bambaşka bir profesyonelin tecrübelerinden yararlanarak bilgilerini tazele, yeni şeyler öğren ve bu sefer bir fark yarat - sektöre hızlı bir giriş yap!

online senaryo kursu

Senaryo yazımı ile ilgili önceden aldığım herhangi bir eğitim veya az da olsa bilgi birikimim yoktu. İstanbul Senaryo Atölyesi, bana, sıfırdan başladığım bu yolda senaryo yazımı ile ilgili bilinmesi gereken her adımı uygulamalı bir şekilde öğrenebilme fırsatı sundu. Atölye süresi belli bir eğitimden çok daha fazlasını veriyor.

online senaryo kursu

İ.S.A. Online Senaryo Kursu bol miktarda uygulama ve yeterli miktarda teorinin kusursuz bir karışımı.

Online Senaryo Kursu müfredatı senarist adaylarını yazarak öğrenmeye teşvik etmek için özel olarak tasarlandı. Kurs boyunca gerçek bir senaryo yazmaya başlayacak, senaryo yazma aşamalarını o projede aktif olarak çalışırken, tecrübe ede ede öğreneceksin. Bu arada onlarca materyal kullanacak, okuyacak ve özel seçilmiş ödüllü filmler izleyerek teoriyi kusursuzca pekiştireceksin. Bir yılın sonunda senaryo yazmayı öğrenmiş ve en az bir tam senaryo yazmış olacaksın. Bu başka hiçbir yerde bulamayacağın en ideal yol!

İ.S.A. Senaryo Kursu'na İlişkin Bilmen Gereken Dört Önemli Şey:

online senaryo kursu

Bu senaryo kursuna herkes kayıt olamaz.

Hayır, burası ücretini ödeyerek hemen kayıt olabildiğin klasik bir kurs değil. Bizim bu kursun var oluş amacını bir an bile aklından çıkarmayacak, sonuna kadar devam edecek ve iyi bir senarist olma yolunda sabırla ilerleyecek, azimli ve tutkulu öğrencilere ihtiyacımız var. Bunun için kursa kaydolmadan önce elemeyi geçmen gerek. “Şimdi Kayıt Ol” butonlarından herhangi birine tıkladığında kayıt formuyla birlikte bize bir kompozisyon göndermeni isteyeceğiz. Bir a4 sayfası uzunluğunda olması gereken bu kompozisyonda bize kendinden bahsetmeni ve neden senarist olmak istediğini anlatmanı bekliyoruz. Gönderilen kompozisyonlar birkaç saat içinde değerlendiriliyor ve uygun bulunursa kaydını tamamlaman için e-posta ile sana bilgi veriliyor.

Hayır, senaryo yazmak kolay değil.

Senarist adayları çoğunlukla senaryo yazmanın kolay olduğu yanılgısına düşüyor. “Ben edebiyatçıyım, senaryoyu parmağımda oynatırım.” sıkça duyduğumuz cümlelerden. Eğer sen de böyle düşünüyorsan bu düşünceyi aklından sil; çünkü bütün eşsiz hayal gücüne, kıymetli fikirlerine ve kusursuz yazma yeteneğine rağmen senaryo yazmak seni biraz zorlayacak. Öğrenmen gereken ilk şey senaryo yazmayı küçümsememek. Yol boyunca bolca tutkuya, azme ve dayanıklılığa ihtiyacın olacak; gelirken cebine bunlardan bolca doldurmayı hatırla; ve unutma: biz yolu yarıda bırakacak heveskârlar değil, kendi senaristlerimizi arıyoruz!

online senaryo kursu
online senaryo kursu

Burada kurs bitince evlere dağılmıyoruz!

Başka herhangi bir atölye ya da kurs gibi, burada kurs bittiğinde vedalaşmıyoruz. İstanbul Sinema Atölyesi’nin kuruluş amacını sen de bir an bile aklından çıkarma. Önce öğrenecek, sonra gelişecek ve ardından kolektif bir anlayışla durmadan üreteceksin. Sınıf arkadaşlarınla birlikte yazdığın her proje yönetmen tarafından yapımcılara götürülecek ve satıldığında projede yer alan senaristlere hak edişleri pay edilecek; ayrıca isimleri filmin jeneriğinde yer alacak

Her zaman yanınızdayız.

Kurs boyunca ve sonrasında bitmeyecek bir ilişki kurmak üzereyiz. Kazanacakların ve edineceklerin sayısız. 

logline nedir logline nasıl yazılır

Senaristlik hayalini gerçekleştirmek için ön elemeyi geç, Online Senaryo Kursu'nda yerini al.

Yıllardır bir şeyler yazıyordum ve İ.S.A. ile tanıştığımda ilk senaryomu henüz bitirmiştim. Senaryomla ilgili eleştirel desteğe ihtiyacım vardı ve nasıl ilerleyeceğimi bilemiyordum. Değerli Dursun hocamla geçirdiğim kurs surecinde bütün sorularıma cevap buldum, bütün senarist sancılarım dindi ve ilk profesyonel senaryomu bitirdim. Kurs 6 aydır devam ediyor ve grubumla beraber 2. ortak senaryomu yazıyorum.

Buraya katılma amacım aslında hep istediğim ancak bir türlü fırsat bulamadığım bir hayalimi gerçekleştirerek senaryo yazmayı öğrenmekti. Fakat insanın bu dünyada aradığından fazlasını bulduğu ender durumlar vardır. Ben burada hayal ettiğimden çok daha fazlasını buldum. Bu atölye bana yaşama sevinci verdi. Burası profesyonel olmanın inceliklerini tümüyle anlayabileceğiniz, üstüne bir de inanılmaz keyif alabileceğiniz bir oluşum. Burada amaç eğitim, birliktelik ve nihai sonuç; mutlak üretim. İyi ki 8 aydır buradayım.

Daha önce sadece ilhama inanan ve bu işin bir matematiği olduğunu kabul etmeyen biri olarak bir eğitim almayı reddetmiştim ama İstanbul Senaryo Atolyesin’in ezber bozan uygulamalı yazma atolyesiyle hem bakış açım tamamen değişti hemde bir profesyonelin bakış açısından eleştiri alabilme fırsatı buldum.

Bana Bi’ Karakter Yarat!

Bırak kaleminden derin karakterler dökülsün, her biri ete kemiğe bürünsün; muhteşem sahneler ve etkileyici diyaloglarla bir araya gelsin! Kurs boyunca öğrenirken üzerinde çalışacağın projelerin ana hikayesini sana biz vereceğiz, sen karakterleri tasarlayacak ve asıl kurguyu oluşturacaksın. Sınıfındaki herkes aynı senaryoyu kendi tasarladığı biçimde yazacak; ki bu başka hiçbir yerde bulamayacağın en etkili öğrenme biçimi.

online senaryo kursu

İ.S.A. Online Senaryo Kursu’nda Neler Öğreneceksin?

Senaryo kursunun detaylı içeriği, müfredatı ve avantajları:

Online Senaryo Kursu boyunca…

İlk 3 Ay Senaryo Yazım Tekniğini Öğreneceğiniz Eğitim ve Uygulama Etabı – Haftada Bir Gün – 3+ Saat (İlk Etap)
9 Aylık Proje Üretme ve Gelişim Süreci – İki Haftada Bir Gün (Hafta İçi) – 3+ Saat (İkinci Etap) (Bu etaba, eğitim etabını başarıyla tamamlayanlar devam etmeye hak kazanır.)

Senaryo Kursu’nun Eğitim Etabı boyunca dersler şu konu başlıklarında seyredecek:

 • Karakterin yolculuğuna giriş…
 • Kendi Karakterini Keşfet…
 • İlk Karakter Analizi Uygulaması
 • Karakter Tasarlamanın Derinlikleri…
 • Senaryoya Giriş…
 • Temel Senaryo Kavramları…
 • Proje Kapsamında Karakter Tasarlama Uygulaması…
 • Senaryoda Konu ve Tema (Teori ve Uygulama)
 • Logline, Sinopsis
 • Film İzleme ve Konu, Tema, Logline, Sinopsis Yazma Çalışmaları
 • Tretman
 • Senaryo Formatları
 • Projeye Yönelik Sinopsis Yazımı
 • Projeye Yönelik Tretman Çalışması
 • Proje Kapsamında Senaryo Yazımı…
 • Değerlendirme / Revize ve Yeniden Yazım Süreçleri
 • Kuramsal Gelişim Çalışmaları
 • Gelişim ve Uzmanlaşma Dönemi

Deneyimli eğitmenden iyi bir eğitim…

“Lise yıllarımdan beri senaryoyla ilgili hep arayış içindeydim. Hayat hikayemi arar gibi senaryoyla ilgili çok atölye araştırdım. Hiçbiri İstanbul Sinema Atölyesi kadar bana cazip gelmedi. Adeta kendimi yeniden keşfettirip, hayallerimin başrolü yaptı. Mükemmel bir ekip, muhteşem bir atölye, Hiç bitmeyen bir yolculuk…”

dursun gültekin kimdir

İ.S.A. ve Dursun Gültekin Hakkında

İstanbul Sinema Atölyesi, yönetmen Dursun Gültekin tarafından sektöre nitelikli senaristler ve projeler kazandırmak için kuruldu. İ.S.A. kapsamında gerçekleştirilen projelerin tamamı kolektif çalışma esasına dayanıyor ve İ.S.A. daha büyük bir kolektif sinema oluşumunun sadece küçük bir parçası.
Sen de bu büyük oluşumun bir parçası olmak istiyorsan şimdi bizimle yola çık.
Dursun Gültekin 25+ yıllık sektör tecrübesini paylaşmak ve kendi senaristlerini yetiştirmek için burada.

Projeler

Dursun Gültekin’in Yer Aldığı Projeler

online senaryo kursu

Ücretsiz webinar’larımıza katılın, tanışalım.

İ.S.A.’da belli aralıklarla düzenlediğimiz çevrimiçi seminerlerde yönetmen Dursun Gültekin ile birlikte senarist adaylarının en çok merak ettiği, temel senaryo kavram ve problemlerini ele alıyoruz. Bu webinar’larda hem senaryo yazımına ilişkin faydalı bilgiler dağıtıyor hem de online kursumuzun nasıl bir yer olduğunu merak edenler için ders deneyimleme şansı yaratıyoruz.
Sıradaki ücretsiz webinar’larımızdan bizi İnstagram’da veya Telegram’da takip ederek haberdar olabilirsin.

Deneyimli eğitmenden iyi bir eğitim…

Proin nec purus sem. Vivamus bibendum varius eros, id aliquet finibus eget. Pellentesque non lorem pretium, consectetur lorem quis, efficitur enim. Cras consectetur justo turpis, in pharetra
massa indus daron et tusaler feugiat tristique.

Tarkan Yeryakan

16 Haziran 2021