Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Atölyemiz ile ilgili aklınıza takılanlara cevaplar

Senaryo kursu tamamen online olarak tasarlanmış bir kurs; şimdilik yüz yüze eğitim planlamıyoruz, ama hep dediğimiz gibi, İstanbul’da olan öğrencilerimizle arada bir çay partileri yapmayı planlıyoruz.

Dersleri Google Meet uygulaması ile yapıyoruz. Telefondan, tablet veya bilgisayardan bağlanmak kolay ve mümkün.

Bizim derslerimiz hocanın anlattığı, öğrencinin pasif biçimde dinlediği türden dersler değil. Ortamınız uygun değilse kamera açmak zorunda değilsiniz elbette; ancak mutlaka düzgün çalışan bir mikrofonunuz olmalı.

Evet, elbette. Daha önce hiçbir senaryo eğitimi almış olmanıza gerek yok; kurs müfredatı sıfırdan başlayarak ileri seviyeye doğru evriliyor ve sizin için uygun.

Hayır, lise düzeyinde kompozisyon yazabilen herkes senaryo yazabilir; senaryo edebi bir metin değildir, sadece öğrenmeniz gereken bir formatı ve matematiği var. Bu, senaryo yazmayı küçümsemenize neden olmamalı; yazmak kesinlikle kolay değildir, fakat fazladan bir edebi yazım becerisi gerektirdiği söylenemez.

İlginç gelebilir ama biz siz yorulana kadar ders yapıyoruz. Evet, özellikle soruyorsanız minimum üç veya dört saat denebilir; ama daha uzun sürdüğü de hiç nadir değil.

Elbette, ama ücret iadesi almak için bunu ilk 15 gün içinde yapmalısınız; çünkü ilk dersi almanızın üstünden 15 gün geçtikten itibaren ücret iadesi yapılmıyor. İlgili koşulun sağlanması durumunda ise ücret iadeleri 30 iş gününde yapılmaktadır. Lütfen senaryo yazmanın sizin için sadece bir heves mi, yoksa daha derin bir tutku mu olduğunu gelmeden önce iyice değerlendirin.

Bir yıllık kurs boyunca üzerinde çalışacağınız projelerin temel hikayelerini biz vereceğiz; içini siz dolduracaksınız. Bütün sınıf önce bireysel olarak çalışacak, ardından zaman içinde ortak yazımı da tecrübe edeceksiniz.

Sınıf arkadaşlarınızla beraber üzerinde çalışacağınız senaryolar siz tamamladığınızda yönetmen tarafından yapımcılara götürülecek ve satılmaları halinde evet, film olacak. Film jeneriğinde sizin adınız yer alacak ve ayrıca satış bedeli projede yer alan öğrencilere eşit pay edilecek.