İSA HAKKINDA

İstanbul Sinema Atölyesi Hakkında

İstanbul Sinema Atölyesi yönetmen Dursun Gültekin tarafından tasarlanan kolektif sinema oluşumunun “nitelikli ve paylaşımcı senarist” ihtiyacını karşılamak amacıyla kuruldu. Birlikte çalışan, üreten ve kazanan bir Kolektif Sinema topluluğu yaratmak isteyen yönetmen, tasarladığı bu eşsiz topluluğun temellerini ilk olarak 2016 yılında kolektif anlayışla gerçekleştirdiği Sorgu sinema filmiyle attı. Kolektif Sinema topluluğunda birlikte çalışan onlarca sinema emekçisinin bir araya geldiği bu oluşum tasarısı, Türk sinema tarihinde bir ilkti. Oluşumun ihtiyaç duyduğu yetişmiş, nitelikli ve kolektif çalışmaya uyumlu senarist eksiğini kapatmak için kurulan İstanbul Sinema Atölyesi ise çıktığı bu yolda hızla ilerledi ve kısa sürede yüzden fazla senarist adayını çatısı altında topladı. İ.S.A. sınıflarındaki senarist adayları temel eğitimlerini aldıktan sonra üç filmden oluşan bir serinin senaryoları üzerinde çalışmaya başladılar. Seri hem formatı hem de gerçekleştirilme biçimi nedeniyle Türk ve dünya sinema tarihinde bir ilk. İstanbul Sinema Atölyesi, çatısı altında yetiştirdiği ve ardından birlikte proje üretmeye davet ettiği senaristlere hem eğitim hem de yazarak kazanabilecekleri bir model sunuyor.

dursun gültekin kimdir

Dursun Gültekin Hakkında

1972’de İstanbul’da doğdu. Trakya Üniversitesi’nde Radyo ve Sinema Programcılığı’nı, ardından Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümlerini bitirdi.
Tevfik Gelenbe Tiyatro’suna kabul edildi. Gençliğinden itibaren Osman Sınav, Çağan Irmak, Serdar Akar dahil 65’ten fazla yönetmenle birlikte çalıştı.
İlk olarak Ruhsar dizisinde yönetmen yardımcısı olarak yer aldıktan sonra sektörde bulunduğu 25 yıl boyunca Behzat Ç, Köprü, Kanatsız Kuşlar, Makas, Yer Gök Aşk ve daha birçok marka projede ikinci yönetmen ve yardımcı yönetmen olarak yer aldı.
Pana Film’de 6 yıl boyunca yönetmen yardımcısı olarak görev yaptı ve Kurtlar Vadisi’nin hemen hemen tüm film ve dizi maceralarında kilit rol oynadı.
Yakın tarihte Hercai ve Bir Zamanlar Çukurova dizilerinde de görev aldıktan sonra İstanbul Sinema Atölyesi’ni kurdu.
Türkiye Sinema Tarihinde bir ilk olarak tasarladığı kolektif sinema anlayışıyla 2017’de Sorgu sinema filminin ortak yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi.